Strokovno združenje za nepremičnine pri Gospodarski zbornici Avstrije: Razvoj trga v letu 2025 prinaša tako vzpone kot padce

 

Po upadu na področju novogradenj in sanacij v letu 2024 naj bi se leta 2025 zgodila napovedana stabilizacija

"Zmanjšanje novogradenj in saniranih stanovanjskih enot na novogradbene standarde za 17,3 % v letu 2024 v primerjavi z letom 2023 je rezultat preteklega leta za Avstrijo. Po rekordnih letih lahko govorimo o izrazitem padcu na področju stanovanjske gradnje – in to v vseh treh sektorjih: komercialnem, javnem in neprofitnem. Še več: zaradi podražitev, inflacije, pravnih ovir in strogih pravil pri odobravanju kreditov v letu 2024 ni bilo le bistveno manj stanovanj na trgu, temveč se je trg novogradenj popolnoma ustavil," povzema preteklo leto Gerald Gollenz, predsednik Strokovnega združenja za nepremičnine in skrbnike premoženja pri Gospodarski zbornici Avstrije (WKÖ). "Za leto 2025 pričakujemo še en upad, napoveduje se približno 7.700 manj novo zgrajenih ali saniranih stanovanj kot leta 2024," dodaja predstavnik nepremičninskega sektorja.


© photo 5000 | stock.adobe.com
 

Gollenz: "Dosegli smo dno, novogradnja se stabilizira na nizki ravni"

"V rekordnih letih do 2023 je bilo po vsej Avstriji letno zgrajenih ali saniranih več kot 40.000 novih stanovanjskih enot, pri čemer je dve tretjini teh projektov izvedel komercialni nepremičninski sektor. Leta 2025 bo ta številka padla na približno 27.100, v prihodnjih letih pa se bo ustalila na tej ravni. Če nas ne doletijo nove krize, bomo v prihodnjih letih ostali pri približno 27.000 novih stanovanjih letno," ocenjuje Gollenz.
 

Nepremičninski trg v Avstriji ponovno v gibanju

"Pozitivna novica je, da se nepremičninski trg v Avstriji ponovno premika, število transakcij narašča. Konec leta 2024 je bilo v skoraj vseh zveznih deželah – z izjemo Gradiščanske – prodanih ali oddanih več nepremičnin kot v istem obdobju leta 2023. Z odpravo KIM-uredbe pričakujemo še večjo aktivnost," pojasnjujejo v združenju. S tem bi razvoj trga v letošnjem letu prinesel tako vzpone kot padce.
 

"Vloga interesnega združenja je ključna"

Johannes Wild, podpredsednik Strokovnega združenja za nepremičnine pri WKÖ in predsednik strokovne skupine za nepremičnine pri Gospodarski zbornici Spodnje Avstrije (WKNÖ), je prepričan: "Do zdaj dosežene izboljšave so predvsem rezultat trdega dela interesnega združenja, ki je bilo in ostaja ključno. Kot vodstvo strokovnega združenja smo skupaj s kolegi iz gradbene industrije, finančnih storitev, inženirjev, arhitektov ter predstavnikov notarske zbornice vztrajno opozarjali na težave v nepremičninskem sektorju in se aktivno vključili v politične procese. Nobene priložnosti nismo zamudili, da bi dosegli bistvene in hitre spremembe za panogo. Tako smo uspeli doseči odpravo KIM-uredbe in določene davčne ukrepe v okviru gradbenega konjunkturnega paketa."
 

Temeljna stališča in zahteve nepremičninskega sektorja so jasne

"Ukrepanje, ki ga stanovanjski trg potrebuje, je že na mizi in vključuje popravke klavzule o vrednostnem zavarovanju, olajšave pri dragih gradbenih standardih, večjo varnost pri subvencijah in pravnih vprašanjih ter nujno potreben pospešek sanacij. S tem se strinjajo tudi številni partnerji zunaj nepremičninske panoge," poudarja Wild.
 

"Dunaj s -42 % še posebej prizadet – pomanjkanje trajnostnih stanovanj postaja resen problem"

"Glavno mesto je še posebej prizadeto zaradi padca novogradnje in sanacij," opozarja Michael Pisecky, podpredsednik združenja in predsednik strokovne skupine za nepremičnine pri Gospodarski zbornici Dunaja (WKW). "Dunaj ima sicer največje število zaključenih gradenj v državi, a v primerjavi z letom 2023 beležimo 42-odstotni upad."

"In tudi če napovedi kažejo zelo postopno, a vseeno rahlo rast, bo skupno gledano trajnostnih stanovanj v prestolnici še vedno premalo. Ponudba stanovanj v glavnem mestu se bo v prihodnosti še bolj zmanjševala – razen če bodo hitro vzpostavljeni okvirni pogoji za gradnjo novih stanovanj znotraj urbanih območij in pospešena sanacija ne bo le naloga zvezne, temveč tudi deželnih vlad," opozarja Pisecky.
 

Nujni hitri ukrepi za vse investitorje v stanovanjsko gradnjo

"Vsi akterji na stanovanjskem trgu nujno potrebujejo občutne olajšave," zahteva Pisecky. "Hitro zmanjšanje pretiranih gradbenih standardov in vzpostavitev pravnih pogojev, ki bi na primer v Dunaju končno omogočili zgostitev zazidave, sta neizogibna, če želimo še naprej zagotavljati ustrezno stanovanjsko oskrbo. To so ukrepi, ki jih potrebujejo vsi udeleženci na trgu – tako komercialni kot neprofitni sektor."
 

"Še veliko dela nas čaka, a vztrajamo naprej"

"Čeprav se razmere počasi izboljšujejo, to za naše člane in nas še ni razlog za sprostitev," pravi predsednik strokovnega združenja Gerald Gollenz. "Pred nami je še veliko prepričevalnega dela, ne glede na to, kakšna bo sestava prihodnje vlade. Pri tem močno stavimo na sodelovanje z vsemi udeleženci trga."

"V nepremičninskem sektorju deluje približno 12.000 podjetij in okoli 26.000 zaposlenih. Vsi so v preteklih letih opravili odlično delo," spominja Gollenz in obljublja: "Strokovno združenje za nepremičnine pri Gospodarski zbornici Avstrije bo še naprej aktivno zastopalo interese nepremičninskega sektorja v državi."

Vir: www.wko.at

Pripravila:

Slovenska gospodarska zveza v Celovcu
e-naslov: office@sgz.at

 

Preberite tudi:

Storitve slovenskih poslovnih klubov v tujini