Big Tech in jedrska energija v ZDA



Ker povpraševanje po umetni inteligenci in jakosti računalništva v oblaku narašča, se tehnološki velikani kot so Amazon, Google in Meta dogovarjajo in iščejo nove vire energije za svoje podatkovne centre. Sedaj jedrske energije.

Jedrska energija, ki je bila nekoč opuščena zaradi varnostnih razlogov, sedaj velja za trajnosten, zanesljiv vir energije brez ogljika. Ker naj bi se povpraševanje po električni energiji do leta 2050 povečalo za 75 %, dobiva "oživitev" jedrske energije novi zagon. Podatkovni centri, ki poganjajo umetno inteligenco in računalništvo v oblaku, bi se lahko kmalu tako povečali, da bi porabili več energije kot celotna mesta. 

A ta hitra širitev podatkovnih centrov vzbuja zaskrbljenost glede njihovega vpliva na več gospodarskih in socialnih dejavnikov, kot je vpliv na nepremičninski in prodajni sektor, na primer kot v mestih, kot je Atlanta, v ameriški zvezni državi Georgia. Vodstvo mesta je omejilo postavitev novih podatkovnih centrov v bližini tranzitnih poti in bivalnih naselij.



Ugotavlja se že sedaj, da medtem, ko si vodilni v tekmi za umetno inteligenco prizadevajo za nadaljnji tehnološki napredek in uvajanje, so njihove potrebe po energiji vse bolj v nasprotju z njihovimi trajnimi cilji. Podjetja zasebnega kapitala veliko stavijo na jedrsko energijo. In to ne le zaradi denarja. Njihov interes je v naslednjih tezah:
 
  • ambicije AI tehnoloških velikanov – AI potrebuje veliko moči in jedrska energija jo lahko zagotovi,
  • podnebni cilji – jedrska energija je nizkoogljična in ustreza zeleni agendi,
  • stabilni finančni donosi – jedrske elektrarne ponujajo dolgoročne in stabilne naložbe,
  • elektrifikacija gospodarstev – ko bo vse več sektorjev prešlo na elektriko bo povpraševanje po jedrskih elektrarnah naraslo,
  • veliko tehnološko povpraševanje – tehnološka podjetja potrebujejo zanesljive in ogromne vire energije.

A koliko je možnosti za vlaganje v ta sektor?

Svetovni trg jedrske energije naj bi rasel s stopnjo 5,3 % in do leta 2030 dosegel 250 milijard USD. Vodilna podjetja so Constellation Energy, NuScale in Oklo. Tehnološki velikani, kot so Salesforce in Oracle, zdaj raziskujejo jedrske reaktorje za napajanje svojih rastočih data centrov.

Leto 2025 so poimenovali ˝Show-me Year˝ za jedrsko energijo. Kombinacija energetskih apetitov AI, geopolitičnih premikov in okolijskih prednostnih nalog je jedrsko energijo naredila kot temelj prihodnjih energetskih strategij. In to bo predstavljalo zlato priložnost za dolgoročne vlagatelje.

Vir: www.cnbc.com 


Pripravil:

Jurček Žmauc
Slovenian American Business Association
e-naslov: info@sloaba.com


 

Preberite tudi:

Storitve slovenskih poslovnih klubov v tujini