Potrjeno je poročilo o usklajenem letnem pregledu na področju obrambe (CARD), v katerem so opredeljene priložnosti za sodelovanje, s katerimi lahko države članice skupaj razvijajo ključne vojaške zmogljivosti. Sprejetje poročila je prvič združeno s podpisom pisem o nameri držav članic na štirih področjih:
integrirana zračna in protiraketna obramba, elektronsko bojevanje, strelivo za lovljenje in bojno površinsko plovilo.
Glavni poudarki pregleda so:
1. Poraba za obrambo:
- Leta 2024 naj bi obrambni izdatki držav članic EU dosegli 326 milijard evrov, kar predstavlja 1,9 % BDP EU, kar je 30-odstotno povečanje v primerjavi z letom 2021.
- V poročilu je poudarjena potreba po večjem sodelovanju za uskladitev nacionalnih prizadevanj s cilji EU, približevanje Natu in zmanjšanje razdrobljenosti.
2. Priložnosti za sodelovanje:
- Vsaj 18 držav članic namerava odpraviti nujne vrzeli v zmogljivostih z nabavo protiletalskih sistemov brez posadke in zemeljskih sistemov zračne obrambe. Dolgoročni načrti vključujejo razvoj trdne arhitekture IAMD.
- Elektronsko bojevanje: Vsaj 14 držav članic namerava izboljšati zmogljivosti s skupnimi javnimi naročili, platformami za izmenjavo podatkov ter razvojem skupnih doktrin in usposabljanja.
- Loitering municija: Vsaj 17 držav članic namerava združiti svoje potrebe po skupnih nabavah in nadaljnjem razvoju teh sistemov, vključno s skupnim usposabljanjem in vajami.
- Evropsko bojno plovilo (ECV): Vsaj 7 držav članic namerava razviti plovila naslednje generacije z uporabo pristopa „od sistema do trupa“, pri čemer načrtujejo skupna javna naročila do leta 2040.
3. Strateške naložbe:
- Poročilo poziva k naložbam v kopenska, zračna in pomorska sredstva, vključno z dopolnitvijo zalog, posodobitvijo obrambnih sistemov in izboljšanjem interoperabilnosti.
- Poudarek je na strateških dejavnikih, kot so kibernetska obramba, sistemi poveljevanja in kontrole ter satelitske komunikacije.
4. Evropska obrambna tehnološka in industrijska baza (EDTIB):
- Države članice so pozvane, naj zmanjšajo odvisnost od zunanjih dobaviteljev in razvijejo varne dobavne verige EU na področju obrambe.
V pregledu je poudarjen pomen skupnih prizadevanj in večje porabe za pripravo na vojskovanje visoke intenzivnosti, pri čemer so izpostavljene zahteve geopolitičnega okolja po naprednih in stroškovno učinkovitih vojaških zmogljivostih.
Pripravil:
Boštjan Šinkovec
Slovensko gospodarsko in raziskovalno združenje
e-naslov:
bostjan.sinkovec@sbra.be
Preberite tudi:
Storitve slovenskih poslovnih klubov v tujini