V prvi polovici leta 2024 je nagnjenost italijanskih podjetij k naložbam primerljiva z letom 2023, torej nekoliko blažja v primerjavi z leti po pandemiji COVID-19
Podjetje za analitiko Crif spa je upoštevalo vzorec 2,5 milijone podjetij, da preveri glavne kazalnike v zvezi s kreditno uspešnostjo italijanskih podjetij. Podatki kažejo, da v prvi polovici leta 2024, v primerjavi z enakim obdobjem lani, ni prišlo do posebej pomembnih sprememb pri številu zaprošenih posojil (+0,9 %) ali obsegu izplačanih posojil (-0,1 %).
Za nekatera posojila je mogoče opaziti splošno rast, za druge pa ravno obratno. Na primer, beležimo močan upad pri lizingu nepremičnin, (-19,7 %), kar je povezano s težko fazo v sektorju lizinga, z izjemo avtomobilov, kjer številke rastejo zlasti zaradi rasti cen vozil, pa tudi zaradi zelenega prehoda, ki spodbuja obnovo voznih parkov.
Investicije se povečujejo v turizmu (+11 %) ter prometu in logistiki (+10,5 %), dveh sektorjih, ki imata večjo tveganost od povprečja drugih sektorjev, deloma zaradi notranje ranljivosti podjetij (zlasti v primeru turizma), deloma pa zaradi učinka geopolitičnih pretresov zadnjih dveh let (zlasti v primeru prometa in logistike). Vendar je indeks tveganosti junija 2024 v primerjavi z decembrom 2023 za oba sektorja stabilen ali se rahlo znižuje.
Na nasprotni strani sta
sektorja tekstila in oblačil ter gradbeništva, ki sta v prvi polovici letošnjega leta na eni strani
zabeležila upad izplačil, na drugi strani pa porast, čeprav omejen, stopnje neplačil.
V gradbeništvu se je obseg izplačanih posojil v prvi polovici leta zmanjšal za približno 6 %, predvsem zaradi upočasnitve subvencij za privatnike, ki je v zadnjih letih povečal uspešnost podjetij. Morda celo preveč: včasih pretirana ali prehitra rast velikosti manj strukturiranih podjetij je pomenila, da so se mnoga od njih znašla v težavah, ko je vlada ukinila spodbude. Težave zabeležimo tudi v tekstilni industriji, kar nakazuje na težko obdobje, ki ga preživlja ta sektor.
V tem scenariju izstopa
segment inovativnih podjetij: gre za 425.000 podjetij, ki so večinoma dejavna v farmacevtskem, kemičnem, instrumentalno-mehanskem in elektronskem sektorju. Njihova plačilna disciplina je najboljša od vseh drugih podjetij: te firme prikazujejo dober finančni profil tako z vidika gospodarske uspešnosti kot tudi vzdržnosti finančnega dolga. Stopnje rasti prometa so v povprečju višje kot pri neinovativnih podjetjih, pri čemer so odstopanja celo dvomestna. Nazadnje je boljša uspešnost potrjena tudi z vidika bruto marž iz poslovanja, kar dokazuje, da inovacije prinašajo dodano vrednost rešitvam in izdelkom, ki jih podjetja ponujajo na trgu.
Vir: Il Sole 24 ore
Pripravilo:
Slovensko deželno gospodarsko združenje
Preberite tudi:
Storitve slovenskih poslovnih klubov v tujini