Najpomembnejši dogodek v panogi se je osredotočil na vprašanje, kako lahko trgovina tudi v prihodnje ostane odporna na krize in hkrati uspešna.
Naraščajoči stroški, dolgo čakanje na vrnitev potrošniškega optimizma, konkurenca s strani podjetij, kot so Temu, Shein in druga: iskanje rešitev za trenutne težave v trgovini je bilo v ospredju Dneva trgovine, ki ga je 24. septembra 2024 tretjič organizirala Zvezna gospodarska zbornica trgovine pri Gospodarski zbornici Avstrije (WKÖ). Dogodka, ki velja za najpomembnejši v panogi, se je udeležilo več kot 200 udeležencev, ki so skupaj z vrhunskimi strokovnjaki iz politike in gospodarstva razpravljali, kako v teh težkih razmerah okrepiti odpornost in konkurenčnost.
Predsednik WKÖ Harald Mahrer je v svojem uvodnem nagovoru poudaril, da je treba storiti vse, kar je v naši moči, da se trgovina in avstrijsko gospodarstvo ponovno vzpostavita: „Ne podpiram različnih obremenitvenih idej. Kar zdaj potrebujemo, je razbremenitev. To pomeni znižanje davkov, predvsem prispevkov na plače, in spodbude, da se več dela, ne manj. Poleg tega je treba polno zaposlitev narediti davčno bolj privlačno, prav tako nadaljevanje dela v pokoju. Prav tako se moramo končno spopasti z vse bolj neobvladljivo birokracijo. Le tako lahko dolgoročno ohranimo konkurenčnost naše lokacije.“
Rainer Trefelik, predsednik Zvezne gospodarske zbornice trgovine, se je strinjal, da je treba ponovno premisliti nekatere evropske regulacije: „Ni mogoče, da paketi iz Temuja prihajajo nekontrolirano, brez kakršnih koli predpisov, s katerimi se soočajo domača podjetja, od zakona o dobavnih verigah do uredbe o krčenju gozdov. Tu mora biti za vse zagotovljena poštena konkurenca.“ Trefelik je hkrati opozoril na velike izzive, s katerimi se trgovina sooča zaradi kriz in posledičnih povečevanj stroškov. „Treba je doseči razumne ravni na vseh poslovnih področjih, saj trenutni razvoj stroškov in prihodkov ne gre skupaj,“ je dejal Trefelik.
Prednost skozi inovacije
Delovno in gospodarsko ministrstvo, ki ga vodi Martin Kocher, se je posvetilo vprašanju, kakšno vlogo imajo inovacije za konkurenčnost
Avstrije. Prepričan je: „Vsak evro, vložen v raziskave in razvoj, se izplača. Avstrija bo vedno država z visokimi stroški dela in socialnimi prispevki, vendar pa lahko izstopamo z inovacijami. Zato je nujno potrebna poštena konkurenca tudi zunaj EU.“
© Kovic/WKÖ
Pripravila:
Slovenska gospodarska zveza v Celovcu
e-naslov:
office@sgz.at
Preberite tudi:
Storitve slovenskih poslovnih klubov v tujini