Evropska komisija je sprejela smernice za države EU za prenos revidiranih direktiv o obnovljivih virih energije in energetski učinkovitosti v nacionalno zakonodajo. Zajemajo tri področja, povezana z direktivo o obnovljivih virih energije: ogrevanje in hlajenje, povezovanje energetskih sistemov in obnovljiva goriva nebiološkega izvora. Evropska komisija je sprejela tudi smernice v zvezi z vidiki ogrevanja in hlajenja v skladu z revidirano direktivo o energetski učinkovitosti.
Kot je navedeno v pobudi Accele-RES, bo ta sveženj pomagal nacionalnim upravam z zagotavljanjem jasnosti v zvezi z bolj zapletenimi elementi nove zakonodaje in zagotovil skupno podlago za uvedbo novih zahtev v nacionalno zakonodajo v vseh državah EU.
Sprejete smernice zajemajo tri področja, povezana z Direktivo o obnovljivih virih energije, na katerih je treba pospešiti napredek:
- ogrevanje in hlajenje (členi 15a, 22a, 23 in 24),
- povezovanje energetskih sistemov (člen 20a) in
- obnovljiva goriva nebiološkega izvora (RFNBO) (členi 22a, 22b in 25).
Komisija je danes sprejela tudi smernice v zvezi z vidiki ogrevanja in hlajenja (člen 26) revidirane direktive o energetski učinkovitosti.
Nova pravila iz direktive o obnovljivih virih energije o vključevanju energetskih sistemov in elektrifikaciji so ključna za večjo prožnost energetskega sistema z vključevanjem velikih deležev spremenljive električne energije iz obnovljivih virov ter s spodbujanjem uporabe električne energije v prometu in ogrevanju.
Smernice o integraciji energetskih sistemov pojasnjujejo nove zahteve, da morajo upravljavci elektroenergetskih sistemov skoraj v realnem času zagotavljati informacije o deležu energije iz obnovljivih virov in vsebnosti emisij toplogrednih plinov v električni energiji, dobavljeni končnim uporabnikom. Da bi omogočili dostop do osnovnih informacij o upravljanju baterij v realnem času, smernice pojasnjujejo obveznosti proizvajalcev baterij in električnih vozil (EV). Pojasnjujejo tudi zahteve za omogočanje pametnega in dvosmernega polnjenja ter možnost aktivnega sodelovanja malih in decentraliziranih virov energije (kot so EV, stacionarne baterije in toplotne črpalke) na trgih električne energije.
Smernice o členih direktive o obnovljivih virih energije, ki se nanašajo na RFNBO, pojasnjujejo cilje glede porabe RFNBO v industrijskem in prometnem sektorju. Pojasnjuje izračun ciljev, njihovo področje uporabe in medsebojno povezanost dveh ciljev za industrijo in promet.
Ogrevanje in hlajenje predstavljata približno polovico celotne porabe energije v EU. Revidirana direktiva o obnovljivih virih energije vključuje cilje za povečanje deleža energije iz obnovljivih virov pri ogrevanju in hlajenju, daljinskem ogrevanju in hlajenju ter v industriji in nova nacionalna merila za leto 2030 za energijo iz obnovljivih virov v stavbah.
Smernice za ogrevanje in hlajenje pojasnjujejo nove določbe in upoštevanje večjega deleža energije iz obnovljivih virov v tem sektorju. Zagotavljajo tudi dodatna pojasnila o uporabi opredelitve odpadne toplote v okviru direktive.
Priporočilo in smernice o vidikih ogrevanja in hlajenja v revidirani Direktivi o energetski učinkovitosti pojasnjujeta, kako lahko države EU določijo učinkovite sisteme daljinskega ogrevanja in hlajenja. Pojasnjujeta načine za določitev obveznosti načrtovanja, ki veljajo za sisteme, ki ne izpolnjujejo meril za učinkovite sisteme daljinskega ogrevanja in hlajenja. Pojasnjuje tudi, kako zagotoviti učinkovito uporabo presežne toplote, ki je na voljo v objektih z veliko porabo energije, kot so industrija in podatkovni centri, in ki so v postopku načrtovanja.
Povečanje učinkovitosti in širša uporaba obnovljivih virov energije v sistemih daljinskega ogrevanja in hlajenja sta bistvenega pomena za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov v sektorju ogrevanja in hlajenja, kjer skoraj tri četrtine porabljene energije temelji na fosilnih gorivih. Za zagotovitev čistega prehoda v sistemih daljinskega ogrevanja in hlajenja se lahko sistemu daljinskega ogrevanja in hlajenja dodeli državna pomoč, če izpolnjuje merila za učinkovit sistem daljinskega ogrevanja in hlajenja, kot so opredeljena v direktivi.
Več:
Smernice
Pripravil:
Boštjan Šinkovec
Slovensko gospodarsko in raziskovalno združenje
e-naslov:
bostjan.sinkovec@sbra.be
Preberite tudi:
Storitve slovenskih poslovnih klubov v tujini
Globalni trendi na področju zelenih tehnologij in trajnostnega razvoja
Čista energija je v letu 2023 k globalnemu BDP prispevala 320 mlrd USD