Demokracija pod pritiskom: Kako inflacija in podnebne spremembe izzivajo temeljne vrednote



Vplivi inflacije in podnebnih sprememb postavljajo temeljne stebre naše demokracije pred velike izzive. Gospodarska družba Koroške je povabila vrhunsko ekipo strokovnjakov, da osvetlijo ta pereča vprašanja in razpravljajo o rešitvah.

Kontakt Gospodarska družba Europaplatz 1 9021 Celovec, Avstrija 

Ideja demokracije – svoboda, enakost in soudeležba za vse – se sooča z novimi izzivi. Inflacija in podnebne spremembe prinašajo težave, ki lahko ogrožajo demokratične vrednote. Zato je še toliko bolj pomembno, da skupaj delujemo za zaščito teh vrednot in oblikovanje pravične in trajnostne prihodnosti. Gospodarska družba Koroške je v svojih drugih demokratičnih pogovorih obravnavala temo »Demokracija vs. inflacija in podnebne spremembe«, kar je vzbudilo veliko zanimanja pri občinstvu.
 

Skepticizem do znanosti

Politologinja Sylvia Kritzinger je v svojem uvodnem predavanju »Vrednotenje skepticizma do znanosti« raziskovala, kako vključiti socialno prikrajšane v demokratični proces in kakšno vlogo pri tem igrata javno mnenje in volilno vedenje. Poudarila je, da po znanstvenem barometru Avstrijske akademije znanosti več kot dve tretjini ljudi ne zaupa znanosti. Za mnoge je realnost drugačna, kot jo razlaga znanost, zdrava pamet pa je nad znanstvenimi študijami. Opozarjala je na previdnost, saj: »Sistematično in neupravičeno zavračanje empiričnih dokazov ali zanesljivih znanstvenih spoznanj lahko povzroči škodljive posledice za posameznika in družbo. To lahko vodi do manjše podpore javnosti za politične ukrepe.«
 

Podnebno novinarstvo

Verena Mischitz, znanstvena novinarka in govorka mreže Podnebno novinarstvo Avstrija, je govorila o podnebnem novinarstvu in kakšno vlogo igrajo zgodbe v komunikaciji o podnebju. Tudi zanjo je znanost pomembna osnova za dejansko poročanje kot novinarka. »Pomaga, če znanstveniki jasno komunicirajo, jasno povedo, kaj je, in navedejo jasne primere. To olajša razumevanje kompleksnih informacij. V zadnjih letih se je na tem področju veliko spremenilo. Sem v dobrem stiku s številnimi ljudmi iz znanosti in raziskav.« Ker: Podnebna kriza vpliva na vse vidike naše družbe: kako se oblačimo, kako se premikamo, kako se prehranjujemo – vse to je povezano s planetarnimi krizami. Mischitz: »Zato je treba te teme kar se da vključiti v vse vidike. Le tako lahko razumemo povezave in se ustrezno odzovemo na krize.«
 

Ustava potrebuje sprejemanje

Matthias Lukan, profesor za javno pravo s poudarkom na upravnem pravu, je osvetlil politične posledice podnebnih sprememb. Pojasnil je, da ima v demokraciji ljudstvo moč in preko volitev sprejema odločitve. „Močna demokracija in jasna ustava nudita okvir za sprejemanje učinkovitih ukrepov proti podnebnim spremembam. Ustava potrebuje sprejemanje s strani prebivalstva, saj je temelj oblikovanja volje. Zato je še toliko pomembnejše sodelovanje državljanov, ki lahko skozi demokratične procese izražajo svoje pobude.“


© WKK | Just


Pripravila:

Slovenska gospodarska zveza v Celovcu
e-naslov: office@sgz.at


 

Preberite tudi:

Storitve slovenskih poslovnih klubov v tujini