Lani je bilo Makedoniji največ naložb iz Združenega kraljestva

 

Neposredne tuje naložbe so znašale 1,255 milijarde evrov



Foto: www.ekonomijaibiznis.mk

Neposredne tuje naložbe v državi v letu 2024 znašajo 1,255 milijarde evrov, kar je dvakrat več kot lani, je na novinarski konferenci v vladi ob sklicevanju na podatke Narodne banke povedala finančna ministrica Gordana Dimitrieska-Kochoska.

Tudi neposredne tuje investicije so po ministričinih besedah za 70 odstotkov presegle rekordno raven iz leta 2022.

"Pomembno je poudariti, da rast NTI ni izražena samo v absolutnih zneskih, temveč tudi kot delež v BDP. Tako realizirane NTI glede na predvideni BDP za leto 2024 znašajo 8,1 odstotka, kar je največ po letu 2007. Natančneje, za primerjavo, v celotnem 15-letnem obdobju 2008–2023 NTI niti enkrat niso presegle šest odstotkov BDP. Na ta način potrjujemo, da spreminjamo gospodarsko sliko države, ki je bila leta opustošena, in kažemo, da se sistem spreminja in so spremembe, ter si prizadevamo za povrnitev zaupanja v sistem," je dejala Dimitrieska-Kochoska.

Največji obseg NTI v letu 2024 je bil po njenih besedah zabeležen v četrtem četrtletju, ko so znašali skoraj 400 milijonov evrov oziroma 73,3 odstotka več kot leto prej.

"Z vidika vrste naložb NTI beležijo rekordno visoke zneske pri obeh vrstah: lastniške in reinvestiranja dobičkov ter dolžniških instrumentov. Reinvestiranja lastniškega kapitala in dobička so v letu 2024 znašala 569 milijonov evrov, kar je za 38,4 odstotka več kot leto prej. Visoko rast beležijo tudi dolžniški instrumenti, ki vključujejo sredstva in obveznosti od in do povezanih družb v tujini, vključno s posojili povezanim osebam, komercialne kredite in predplačila povezanim osebam, ter sredstva in obveznosti na podlagi drugih dolžniških instrumentov povezanih oseb. Prav ta kategorija je glavni dejavnik visoke rasti NTI, saj je realiziranih 686 milijonov evrov kar štirikrat več kot leto prej. Rast dolžniških instrumentov je v veliki meri posledica dolžniških instrumentov, ki jih tuji neposredni vlagatelji vlagajo v domača podjetja, v katera so vlagali," je opozorila finančna ministrica.

Največ NTI, in sicer 256 milijonov evrov, je dodala, je realiziralo Združeno kraljestvo, skoraj vse v obliki dolžniških instrumentov britanskih neposrednih vlagateljev v domača podjetja, v katera so vlagali. Druga država z opazno udeležbo je Nemčija, ki ima kljub stanju svojega gospodarstva še naprej velik interes za naložbe v Makedoniji, sledijo ji Turčija, Nizozemska, Avstrija, Grčija ...

Največji del tujih naložb je, kot je poudarila, v proizvodnji, 408 milijonov evrov. Pomemben obseg investicij je bil realiziran tudi v gradbeništvu, storitvah in elektroenergetiki.

"Pričakujemo, da se bo ta trend nadaljeval tudi v letu 2025. Naložbe so naša osnova, na kateri ustvarjamo politike gospodarske rasti, ki je osnova za izboljšanje stanja v državi, tudi življenjskega standarda državljanov. Pred nami je veliko dela, saj to, kar smo podedovali, zahteva veliko truda in časa za stabilizacijo razmer," je poudarila Dimitrieska-Kochoska.

Vir: www.ekonomijaibiznis.mk


Pripravilo:

Društvo slovenskih in makedonskih podjetnikov
e-naslov: contact@dsms.mk

 

Preberite tudi:

Storitve slovenskih poslovnih klubov v tujini