Minimalna plača v ZDA



Zakonodaja, ki določa minimalno plačo v ZDA, je seveda različna od ene zvezne države do druge. Prav tako se postavka plače v ZDA ponavadi nanaša na urno postavko. Posebno poglavje pri večini delavcev, ki se jim bo zvišala minimalna plača, je seveda tudi napitnina, ki je nekaj normalnega v plačilnem poslovanju v ZDA.



Za leto 2025 je 21 ameriških zveznih držav zvišalo minimalne plače, kar bo vplivalo na stanje okoli 9,2 milijona delavcev v ZDA. Na primer v zvezni državi New York naj bi se minimalna plača za delavce, ki ne prejemajo napitnine, zvišala za 50 centov na uro in bo sedaj urna postavka 16.50 USD v New York City, v ostalem delu te zvezne države pa 15,50 USD. Poleg tega pa uvajajo še nekaj novosti v delovni zakonodaji, kot recimo, da so noseče delavke upravičene do vsaj 20 ur (ne dni!) plačanega dopusta, ki se lahko porabi za namene predporodnih zdravniških pregledov. Verjeli ali ne, a tako bo sedaj zvezna država New York prva v ZDA, ki bo ponujala takšen dopust. 

Seveda pa takšni dvigi minimalnih plač negativno vplivajo na poslovanje malih podjetij. Med letoma 2008 in 2025 se je v državi New York minimalna plača tako dvignila za 140 %! Tako je večina malih podjetij za 100 % dvignila plače vsem in tako stroške plač podvojila. In to ob podatku, da pa se je normalna urna postavka dvignila samo za 38 %! Največji dvig je zaznati v zadnjih štirih letih, kar je vpliv visoke inflacije.

Ko se dvigne minimalna plača, se zvišajo vse plače. In potem se naj bi zvišale tudi cene produktov in storitev. Večina malih podjetij ne dviguje cen pogosto ali dovolj drastično. In posledično pride do problematike, kje najti delovno silo in jo tudi dobro plačati.

Tako zviševanje minimalne plače torej ni ravno velik doprinos k poslovanju malih podjetij v ZDA.

Vir: www.bloomberg.com


Pripravil:

Jurček Žmauc
Slovenian American Business Association
e-naslov: info@sloaba.com


 

Preberite tudi:

Storitve slovenskih poslovnih klubov v tujini