Nepremičninski trg je v času po pandemiji in sedaj, ko FED znižuje obrestne mere, nekako najbolj na udaru
Nepremičninski trg, ki je nekaj časa zamrl, bi se naj po zniževanju obrestnih mer ponovno prebudil in okrepil nakupe in pred tem še gradnjo novih nepremičnin. A kot smo že objavili, imajo ta nižanja obrestnih mer dva učinka. Pozitivnega in negativnega. In kot je v navadi, negativni bo prizadel večino ameriških državljanov, potrošnikov ZDA.
Zadnje analize nepremičninskih trgov v ZDA kažejo, da se lastniki stanovanj soočajo z vedno večjimi stroški oziroma naraščajočimi pristojbinami, ki so povezane z lastništvom ali najemom stanovanj ali nepremičnin nasploh.
Za približno 76 milijonov lastnikov stanovanj v ZDA, ki živijo v stanovanjih ali kot jih imenujejo v ZDA združenjih lastnikov stanovanj (homeowners association), postaja življenje dražje. Pristojbine za vzdrževanje skupnih plavalnih bazenov, rekreacijskih objektov in urejanje okolice ter zavarovanje združenj naraščajo – pogosto hitreje od same inflacije. O stroških, ki se gibljejo od nekaj sto dolarjev na leto do tudi tisoč dolarjev na mesec, se običajno ni mogoče pogajati.
Po zadnjih podatkih so se dajatve združenj za stanovanja leta 2024 po vsej državi povečale za 6 %, v nekaterih delih ameriške zvezne države Floride pa kar za 15 %. Če k temu dodamo hipotekarne obrestne mere in druge stroške, kot je davek na nepremičnine, postane za nekatere lastništvo nepremičnine predrago. In smo v situaciji ali pred vprašanjem ali je lastništvo nepremičnine še vedno del ameriških sanj ali pa je to postalo finančno breme?
Mogoče se pri nekaterih pojavi pomanjkanje informacije ali nezavedanje, da lastništvo nepremičnine ne pomeni le sklenitve posla ali nakupa, ampak gre tudi za sposobnost vedenja in kasneje obvladovanja-pokrivanja tekočih stroškov, ki se pogosto povečajo.
Naraščajoče pristojbine vplivajo na cenovno dostopnost, zaradi česar je lastništvo nepremičnine postala bolj zapletena finančna odločitev. Za nekatere je lahko fleksibilnost pri najemu bolj praktična kot odgovornost za vzdrževanje nepremičnine in plačila vseh dodatnih pristojbin.
Največji strošek je seveda nepremičninski davek, ki v ZDA nikakor ne more biti tema pogajanj. Najem tega stroška nima. Ali bo to sedaj vpliv na nepremičninski trg v ZDA, ki bo povečal interes za najemom in posledično prodajanju nepremičnin? Vsekakor pa se je treba zavedati, da nepremičninski trg reagira zelo hitro in če bo trend iz lastništva prešel v najem, bodo pač cene najema skočile navzgor in se bo računica, kot vedno, dobro iztekla samo za nekatere.
Vir: www.wsj.com
Pripravil:
Jurček Žmauc
Slovenian American Business Association
e-naslov:
info@sloaba.com
Preberite tudi:
Storitve slovenskih poslovnih klubov v tujini