Strokovne veščine in vodenje podjetij



Tehnologija na delovnem mestu lahko olajša marsikatero delovno nalogo ali zadolžitev, z uveljavljanjem umetne inteligence (AI) pa se to samo še stopnjuje. Umetna inteligenca ima tudi vpliv na delavce in jih na njihovem delovnem mestu navdihuje k dodatnemu izpopolnjevanju znanja in dela.

A prednostna naloga delodajalcev je še vedno nadgrajevati delovne veščine, ki so sedaj in bodo v bodoče zelo pomembne. Lista teh tako imenovanih mehkih veščin, sestavljena v ZDA, zajema uporabo in razvoj tehnologije, tehnološko načrtovanje in programiranje, odpornost in obvladovanje stresa, kompleksno reševanje problemov, vodenje in družbeni vpliv, kritično mišljenje, kreativnost, izvirnost in inovativnost, aktivno učenje, analitično razmišljanje in ob koncu teh veščin še enkrat dvojno poudarjeno razmišljanje.

Vse te veščine so tesno povezane s kariernim napredovanjem, čeprav se seveda glede na situacijo povečuje povpraševanje po konkretnih izkušnjah z uporabo nastajajočih tehnologij, kot je recimo AI.

Navedeno pa se v ZDA povezuje tudi z dobo, ki jo zaposleni izvedejo pri enem podjetju. V ZDA zaposleni ostanejo v enem podjetju v povprečju štiri leta. Čeprav je med mlajšimi strokovnjaki vse redkeje, se še vedno zgodi, da ostanejo v istem podjetju vso kariero. In seveda zgledi vlečejo. Izvršni direktor podjetja Nike, Elliot Hill je eden zadnjih izvršnih direktorjev s seznama Fortune 500, ki se je povzpel od nižjega poslovnega položaja v podjetju do same glavne pisarne. Fortune je sestavil seznam trenutnih direktorjev Fortune 500, ki so svojo kariero preživeli v istem podjetju. Ti direktorji so v povprečju potrebovali nekaj več kot 33 let, da so se povzpeli od najnižjega položaja do generalnega direktorja.

A kot druge analize kažejo, da tako imenovana generacija Z ni tako stabilna in navezana na določeno delovno (ali bivalno) okolje je pričakovati, da le-ti predstavniki ne bodo čakali 33 let, da bi dosegli najvišji nivo v podjetju. In tudi iskanje teh prej imenovanih mehkih veščin bo pri tej generaciji mogoče v čisto drugem vrstnem redu ali pa sploh v drugem poimenovanju veščin.

Vir: www.bloomberg.com, www.fortune.com


Pripravil:

Jurček Žmauc
Slovenian American Business Association
e-naslov: info@sloaba.com


 

Preberite tudi:

Storitve slovenskih poslovnih klubov v tujini