Program, ki sta ga pripravila Ministrstvo za delo in gospodarstvo (BMAW) ter Gospodarska zbornica Avstrije (WKÖ), je podaljšan za dodatno leto – doslej je bilo podprtih okoli 4.500 malih in srednje velikih podjetij (MSP).
© 1001color | stock.adobe.com
Program "Perspektiva prihodnosti" sta leta 2020 razvila Ministrstvo za gospodarstvo in Gospodarska zbornica Avstrije, da bi malim in srednje velikim podjetjem (MSP) pomagala pri obvladovanju kriz. "Domača podjetja se zaradi posledic pandemije COVID-19, ruskega napada na Ukrajino in s tem povezanih gospodarskih učinkov ter podražitev soočajo z velikimi izzivi. Zato program 'Perspektiva prihodnosti' podaljšujemo za dodatno leto, do konca julija 2025, s skupnim proračunom 500.000 evrov, kar omogoča, da bo s pomočjo individualnega svetovanja podprtih približno 1.000 MSP," je dejal minister za delo in gospodarstvo Martin Kocher.
"Podjetjem pomagamo, da se s pomočjo strokovnih svetovalnih storitev ciljno razvijajo in hkrati krepimo celoten avstrijski poslovni prostor. Močna MSP in s tem povezano ohranjanje delovnih mest koristita ne le domačim podjetjem, temveč tudi zaposlenim," je pojasnil minister Kocher.
"Iz zadnjih štirih obdobij financiranja vidimo, da določene teme zadevajo veliko naših MSP. Zato letos prvič poleg individualnega svetovanja ponujamo tudi brezplačne spletne seminarje, na primer o temah 'Upravljanje likvidnostnih težav', 'Prilagajanje poslovnih modelov', 'Kontroling' ter 'Dejavniki uspeha za trajnostno poslovanje'. Tako ima še več MSP priložnost, da izkoristijo program 'Perspektiva prihodnosti," je dodala Mariana Kühnel, namestnica generalne sekretarke Gospodarske zbornice Avstrije (WKÖ).
V okviru programa "Perspektiva prihodnosti" so na voljo različna svetovalna področja: poleg tem, kot so financiranje in varovanje podjetij, so na voljo tudi svetovanja o strategijah podjetij in poslovnih modelih. "Pozitivno opažamo, da se je 'nujno svetovanje', torej svetovalna storitev, katere cilj je ohranitev likvidnosti in preprečevanje insolventnosti, od sredine leta 2022 zmanjšalo za več kot polovico in zdaj predstavlja približno 20 odstotkov. Več kot 80 odstotkov svetovanih MSP se zdaj ukvarja s temami, kot je preoblikovanje njihovih poslovnih modelov. S podaljšanjem programa želimo podpreti predvsem uspešno preoblikovanje naših podjetij v trajnostno in digitalizirano gospodarstvo," je zaključil Kocher.
Odvisno od pogojev financiranja v posameznih zveznih deželah je mogoče prejeti največjo podporo do 2.600 evrov. Vlogo za podporo je mogoče oddati na
www.perspektivezukunft.at ali prek regionalnih gospodarskih zbornic, ki so pristojne za izvedbo. Do zdaj je obseg financiranja znašal približno 2,1 milijona evrov, od tega je prispevek Ministrstva za gospodarstvo znašal več kot 1 milijon evrov. Podprta MSP prihajajo predvsem iz panog obrt in rokodelstvo (31 odstotkov), trgovina (17 odstotkov) in turizem (16 odstotkov).
Vse informacije o programu najdete na
www.perspektivezukunft.at.
Pripravila:
Slovenska gospodarska zveza v Celovcu
e-naslov:
office@sgz.at
Preberite tudi:
Storitve slovenskih poslovnih klubov v tujini
Za informacije na www.izvoznookno.si skrbimo: