V Srbiji od leta 2023 do 2024 cene stanovanj na kvadratni meter višje za 82,66 %


V skladu s stalno krizo življenjskih stroškov, naraščajočo inflacijo in višjimi obrestnimi merami so se v zadnjem letu v več evropskih državah cene stanovanj na kvadratni meter zvišale. Glede na študijo Deluxe Holiday Homes, ki uporablja podatke Banke za mednarodne poravnave (BIS) in Numbeo, je Srbija zabeležila največjo rast cen kvadratnih metrov od leta 2023 do 2024. Litva je na drugem mestu, Romunija pa na tretjem mestu. Tudi na Malti in v Španiji so se cene stanovanj v zadnjem letu znatno povečale.

Čeprav so se cene stanovanj med letom najbolj podražile v Srbiji, je Švica še vedno ohranila najvišjo ceno kvadratnega metra pri 20.452 USD (18.781 EUR) ter najvišje povprečne prihodke in življenjske stroške. Na drugi strani ima Grčija najnižjo ceno kvadratnega metra - 3.157 USD (2.899 EUR).

Kot poroča Euronews, so se v Srbiji cene stanovanj na kvadratni meter od leta 2023 do leta 2024 zvišale za 82,66 %, na okoli 4.052 USD (3.721 EUR).

Vendar se zdi, da povprečni dohodek ni sledil tempu in je v povprečju znašal 832 dolarjev (764 evrov) na mesec. Življenjski stroški so v Srbiji razmeroma nizki in znašajo 698 USD (641 EUR) na mesec, poroča ta medij, kar lahko do neke mere omili eksponentno rast cen stanovanj.

Eden glavnih razlogov za močno rast cen stanovanj v Srbiji je, da so obrestne mere za stanovanjska posojila še vedno precej nizke, dodajajo. Prav tako se veliko vlaga v premoženje državljanov, ki skušajo svoje devizne prihranke usmeriti v sektor. To je pogosto eden najdonosnejših načinov za vlaganje tuje valute v Srbiji, saj se devizni prihranki v bankah zelo malo obrestujejo. Po drugi strani pa nihanje deviznih tečajev še naprej predstavlja veliko nevarnost.

Neposredna naložba v srbske nepremičnine je smiselna tudi za ljudi, ki se ukvarjajo z netradicionalnimi ali fleksibilnimi zaposlitvami, saj brez stalne zaposlitve nimajo veliko upanja, da bi pri banki dobili stanovanjska posojila, piše portal. Pomanjkanje drugih primernih naložbenih priložnosti je povzročilo tudi dodatno zanimanje za nepremičninski sektor. Veliko število cenejših gradbenih in infrastrukturnih možnosti v predmestjih in obrobjih mest je pomenilo tudi, da ne potrebujete preveč kapitala, da postanete prvi nepremičninski investitor v Srbiji, zaključujejo.


Pripravila:

mag. Danijela Fišakov
Slovenski poslovni klub
e-naslov: danijela.fisakov@spk.rs


 

Preberite tudi:

Storitve slovenskih poslovnih klubov v tujini