Vojaška industrija na Nizozemskem: Ključni trendi in priložnosti za slovenska podjetja

 

Vladne prioritete in strateške pobude

Nizozemska vlada daje velik poudarek na krepitev obrambnih zmogljivosti prek inovacij in mednarodnega sodelovanja. Strategija Defence Vision 2035 določa ključne cilje, kot so tehnološki napredek, operativna pripravljenost in trajnostna obramba. Povečan proračun za obrambo in usklajenost z modernizacijskimi cilji NATA podpirata te prioritete.

Ključne pobude vlade:
 
  • Defence Industry Strategy (DIS): Povečuje konkurenčnost nizozemskih obrambnih podjetij ter spodbuja mednarodno sodelovanje.
  • Program za trajnostne obrambne inovacije: Poudarek na zelenih tehnologijah, energetsko učinkovitih vojaških sistemih in okolju prijaznih logističnih rešitvah.
  • Sodelovanje z NATO: Nizozemska aktivno sodeluje v projektih, povezanih s kibernetsko varnostjo, brezpilotnimi sistemi in vesoljskimi tehnologijami.

Dogodki, kot je letna konferenca NEDS (Netherlands Defence and Security), ponujajo poslovnim subjektom priložnost za mreženje z deležniki obrambnega sektorja.

Velikost trga in potencial rasti:
 
  • Rast vojaških izdatkov: Ocenjuje se, da bo obrambni trg na Nizozemskem v naslednjem desetletju rasel s CAGR 5-6 %.
  • Tehnološki trg za obrambo: Tehnologije, kot so umetna inteligenca, avtonomni sistemi in napredni senzorji, bodo prevladovale pri prihodnjih naložbah s skupnim potencialom 2-3 milijarde evrov letno.
  • Kibernetska varnost za obrambo: Trg kibernetske varnosti na področju obrambe naj bi do leta 2025 presegel 500 milijonov evrov zaradi povečanih kibernetskih groženj in regulativnih zahtev.
  • Osebje in zaposlovanje: 260 milijonov evrov bo namenjenih zaposlovanju dodatnih vojakov in rezervistov ter izboljšanju delovnih pogojev in plačnih struktur.
 

Vzpon novih tehnologij in trendi v nizozemski vojaški industriji

Vojaški sektor na Nizozemskem prehaja skozi digitalno transformacijo z močnimi naložbami v napredne tehnologije. Slovenska podjetja lahko uskladijo svoje strokovno znanje z naslednjimi trendi:
 
  • Kibernetska varnost in IT infrastruktura: Zaradi digitalizacije vojaških sistemov se povečuje potreba po zaščiti pred kibernetskimi grožnjami. Slovenska podjetja s strokovnim znanjem na področju zaščitenih komunikacijskih sistemov, zaščite omrežij in šifriranja podatkov so dobro pozicionirana za sodelovanje.
  • Avtonomni in brezpilotni sistemi: Nizozemska vlaga v drone in avtonomna vozila za izvidništvo, logistiko in boj. Slovenska podjetja s strokovnim znanjem v avtonomni tehnologiji ali sistemih, ki temeljijo na umetni inteligenci, lahko raziskujejo priložnosti za partnerstva.
  • Napredna proizvodnja in materiali: Poudarek je na lahkih, vzdržljivih materialih za vozila, vojaško opremo in letalske aplikacije.
 

Priložnosti za slovenska podjetja

Nizozemski obrambni trg ponuja slovenskim podjetjem raznolike možnosti za sodelovanje:
 
  • Obrambna elektronika: Slovenska podjetja, specializirana za radarje, senzorje ali sisteme elektronskega bojevanja, lahko sodelujejo z nizozemskimi obrambnimi izvajalci za izboljšanje operativnih zmogljivosti.
  • Tehnologije z dvojno rabo: Nizozemska spodbuja razvoj tehnologij z dvojnimi aplikacijami (civilnimi in vojaškimi). Slovenska podjetja, specializirana za umetno inteligenco, robotiko ali zelene energetske rešitve, lahko izkoristijo ta trend.
  • Vzdrževanje, popravila in prenova (MRO): Nizozemska je strateško vozlišče za MRO dejavnosti, zlasti za NATO in EU sile. Slovenska podjetja v preciznem inženiringu ali logistiki lahko vzpostavijo partnerska sodelovanja.
 

Pričakovane zakonodajne spremembe v letu 2025

Nizozemska vlada bo leta 2025 uvedla ključne zakonodajne spremembe, ki bodo vplivale na obrambni sektor in ustvarile nove priložnosti za slovenska podjetja:
 
  • Reforme pri nabavi obrambnih sredstev: Nova zakonodaja o obrambnih nakupih bo poenostavila postopke pridobivanja in omogočila večjo preglednost ter dostop za mednarodne dobavitelje.
  • Regulacija na področju kibernetske varnosti: Posodobljena zakonodaja bo zahtevala strožje ukrepe na področju kibernetske varnosti za obrambne izvajalce.
  • Prilagoditve izvozne kontrole: Izboljšani nadzor izvoza bo osredotočen na preprečevanje dostopa občutljivih tehnologij nepooblaščenim entitetam, kar bo zahtevalo skladnost mednarodnih partnerjev.
  • Zeleni obrambni mandati: Novi trajnostni standardi bodo uporabljeni pri obrambnih projektih in bodo spodbujali okolju prijazne inovacije na področju energije in materialov.

Viri:
 


Pripravil:

Luka Šinkovec
Slovensko nizozemsko poslovno združenje
e-naslov: info@sdbp.eu

 

Preberite tudi:

Storitve slovenskih poslovnih klubov v tujini