FED je v novembru 2025 izvedel napovedano znižanje obrestnih mer in to še za četrt odstotne točke. Ali bo to zadnje letošnje znižanje ali bo pa sledilo še kakšno, pa bo odvisno od več dejavnikov.
Po zadnjem tednu, v katerem je bil Donald Trump ponovno izvoljen za predsednika
ZDA (njegov drugi mandat se bo začel 20. januarja 2025) in zmagoslavju republikanske stranke na volitvah 5. novembra 2024 je bila FED naslednja za sprejem pomembnih odločitev. Pričakovanja so še po enem znižanju obrestnih mer velika, vendar pa so hkrati obeti za naslednje leto zelo negotovi. V 2024 je FED začel zniževati obrestne mere v septembru za pol odstotne točke, ko se je inflacija začela zniževati in se je krepil trg delovne sile. Po septembru pa je inflacija še naprej padala, dočim pa je trg kazal zelo mešane reakcije in s tem na negotovost analitičnih rezultatov.
So pa se na rezultate volitev zelo hitro odzvali vlagatelji. Indeks S&P 500 je dan po volitvah napredoval za 2,5 % in končal na najvišji vrednosti vseh časov, kar je po poročanju Bloomberga najboljši rezultat po volilnem dnevu v zgodovini, v četrtkovem trgovanju pa je še naprej naraščal.
Trumpova napovedana naklonjenost gospodarski rasti, nižjim davkom in manjši regulaciji je prinesla nove zmagovalce, kot so ameriški dolar, večina ameriških delnic (zlasti ameriških bank), industrijska podjetja, delnice tehnoloških in energetskih podjetij, kriptovalute in tudi japonske delnice (zaradi šibkejšega jena). Med tako imenovane poražence pa štejejo obveznice, delnice povezane z nepremičninami, trgovanje z Evropo in Kitajsko. A tudi tukaj vlagatelji čakajo na končne odločitve novoizvoljenega predsednika ZDA. Med napovedane, a še vedno nejasne bodoče ukrepe se šteje tudi trgovinske tarife, odnose s tujino, deportacije, proračunski primanjkljaj in inflacija.
Predlagane carine bi lahko privedle do večje proizvodnje v ZDA, kar bo imelo tudi vpliv na stroške in konkurenčnost podjetij. Zniževanje davkov je vedno in vsepovsod zelo zanimiva tema in bi lahko vzpodbudilo gospodarsko rast, vpliva pa tudi na javni dolg in javno porabo. Nekatere panoge se bodo soočale s pomanjkanjem delovne sile, pri nekaterih je pričakovati zvišanje plač, ker bo kadra manj.
Če FED ne bo do konca 2024 več zniževal obrestnih mer in se s tem izognil skokom cen v 2025, bodo tem ukrepom sledile tudi druge centralne banke. Načrti za povečanje proizvodnje nafte v ZDA bi lahko vplivali na cene energije, a tukaj je povezava tudi z uskladitvami ukrepov na področju podnebja.
Sektorji obnovljive energije lahko vidijo nove priložnosti, medtem ko se bodo tradicionalne industrije morale prilagoditi novim političnim usmeritvam. V času gospodarske (in politične) tranzicije tehnologija pogosto postane osrednja točka. Ker podjetja iščejo učinkovitost, bomo morda videli več inovacij na področjih, kot sta umetna inteligenca in avtomatizacija.
Torej napovedi za 2025 so tukaj, realizacija pa bo pokazala, kaj od tega se bo v resnici uresničilo.
Vir: www.bankrate.com in www.bloomberg.com
Pripravil:
Jurček Žmauc
Slovenian American Business Association
e-naslov:
info@sloaba.com
Preberite tudi:
Storitve slovenskih poslovnih klubov v tujini